Мартен Фуркад със 7 рекорда през сезон 2016/2017

Мартен Фуркад безспорно е най-добрият биатлонист през последните няколко години. Изминалият сезон беше най-успешният в кариерата на френския ас и той успя да се докосне до цели седем рекорда.

Ето ги и тях:

1. Най-много победи в мъжкия биатлон в рамките на един сезон - Мартен Фуркад спечели спринта на 10км. в Контиолахти (Финландия), което беше неговата 13-та победа за сезон 2016/2017. С този резултат, французинът подобри рекорда от 12 победи на Оле Ейнар Бьорндален през сезон 2004/2005.

2. Поне един златен медал на седем поредни големи форума - Фуркад спечели златен медал на Световното първенство в Хохфилцен (Австрия), което го прави първият биатлонист спечелил поне една титла на седем поредни големи първенства (Световно или Олимпийски игри). До този момент рекордът се държеше от Франк Улрих (Германия), който има шест златни отличия от поредни големи форуми (СП или ОИ).

3. Дублиран рекорд за най-много победи в рамките на един сезон при мъжете и жените - Фуркад спечели последното състезание в Осло (Норвегия) с което дублира постижението от 14 победи в един сезон на великата Магдалена Форсберг.

4. Най-много точки в генералното класиране за Световната купа - Французинът приключва сезона с 1322т., което е абсолютен рекорд за всички времена. Максималният брой точки в рамките за този сезон бе 1440.

5. Най-много подиуми в рамките на един сезон - 22 подиума в общо 26 състезания (14-3-5). В 84% от случаите, Мартен Фуркад е бил на почетната стълбичка. Рекорд!

6. Най-голям брой поредни кристални глобуси - Фуркад спечели генералното класиране за шести пореден път. Нещо, което не се е случвало в мъжкия биатлон. Оле Ейнар Бьорндален има същия брой глобуси, но те не са поредни.Постижението на французина е сравнимо с това на Магдалена Форсберг, която също печели голямата купа шест поредни години.

7. Изравнен рекорд за най-много големи и малки купи - Мартен Фуркад спечели всички малки глобуси през този сезон и вече има общо 26 купи. Оле Ейнар Бьорндален има същия брой глобуси (6 големи и 20 малки).