Австрия спечели мъжката щафета след невероятен финален спринт срещу домакините

Изключително интересна щафета при мъжете наблюдавахме днес в зимния център Руполдинг (Германия). Това е второто състезания от петия кръг на Световната купа за сезон 2013/2014г.

Невероятен финален спринт реши победителя в днешното състезание. Отборите на Германия и Австрия се бореха за първото място до последния сантиметър от пистата в Руполдинг. Доминик Ландертингер и Симон Шемп показа голяма взривност преди финалната линия, но в крайна сметка австриецът беше по-добър и донеса победа за своята страна.

Останалите постове на Австрия бяха поверени на Кристоф Суман, Дани Мезотич и Симон Едер. Четиримата биатлонисти не успяха да попаднат в наказателната обиколка и използваха само осем допълнителни патрона, което беше повече от достатъчно за победата. Последната победа на Австрия беше през декември 2009г., когато същите биатлонисти завоюваха първото място на родна земя в Хохфилцен.

Представителите на домакините също имат повод за празнуване. Кристоф Щефан, Андреас Бирнбахер, Ерик Лесер и Симон Шемп също се запазиха от влизане в наказателния кръг и използваха общо 9 допълнителни патрона, което ги класира на почетното второ място.

Руската щафета зае последното стъпало на почетната стълбичка. Антон Шипулин излезе на втора позиция след последната стрелба, но не успя да издържи на темпото на Ландертингер и Шемп. Другите три поста на "сборная" бяха Алксей Волков, Евгений Устюгов и Дмитрий Малишло. Руснаците завършиха без наказателни обиколки и със седем допълнителни патрона.

Българката щафета беше последната пресекла финалната линия без да бъде затворена с една обиколка. Михаил Клечоров традиционно направи страхотен първи пост и без допълнителен патрон предаде щафетата на минимално изоставане. Владимир Илиев нямаше ден и завъртя цели три наказателни обиколки още при първото си посещение на рубежа.

Резонно представяне показаха останалите два поста на България. В крайна сметка нашите момчета завъртяха три наказателни обиколки и използваха 9 допълнителни патрона, което им отреди 17-а позиция в крайното класиране. Този сезон България има едно 16-то и две 17-ти места в щафетата при мъжете.

Изключителен провал претърпяха фаворитите от отбора на Норвегия. Младият Йоханес Тихгнес Бьо попадна цели три пъти в наказателната обиколка и това лиши норвежците от призово класиране. Останалите постове бяха поверени на Тарей Бьо, Ветле Сястад Кристиансен и Емил Хегле Свендсен. Норвегия завърши на 9-а позиция с три наказателни обиколки и 5 допълнителни патрона, като 4 от тях за използвани от Йоиханес Бьо.