Безпощаден Свендсен спечели преследването в Руполдинг. Прогрес от 31-а позиции за Тарей Бьо

Петият кръг от Световната купа по биатлон вече е в историята. Състезанията в Руполдинг (Германия) бяха затворени от мъжкото преследване на 12.5 км. Общо 60 биатлонисти имаха право да участват в днешното състезание, като три от тях не стартираха.

Победителят в преследването не е изненадващ нито е случаен. Емил Хегле Свендесн беше повече от безпощаден и не даде никакъв шанс на своите преследвачи. Норвежецът постигна така желаната "нула" след прекъсване от повече от 1300 дни. Това е 35-а победа в кариерата на най-добрия норвежец в последните години.

Яков Фак остана на крачка от подиума във вчерашното индивидуално, но днес хърватина с словенски паспорт успя да се изкачи на почетната стълбичка. Фак също не попадна в наказателната обиколка и регистрира първи подиум за сезон 2013.2014.

Битка за третата позиция имаше по последната обиколка в днешното състезание. Евгени Гараничев, Симон Едер и Симон Фуркад се движеха заедно почти до последните метри от пистата, но в крайна сметка руснакът надви съперниците си. Гараничев завъртя само една наказателна обиколка и зае почетното трето място.

Добро състезание направи единствения български състезател в мъжкото преследване. Краси Анев потегли по трасето от 45-а позиция и сгреши само два пъти на рубежа, което му отреди 42-а позиция в крайното класиране.

Безспорният герой на днешното състезание е Тарей Бьо. Новежкият състезател стартира от 37-а позиция и след безпогрешна стрелба финишира на 6-то място. Това е прогрес от цели 31-а позиции, който е и най-голям в днешното състезание. Рекордът за най-висок скок в преследването се държи именно от норвежкия биатлонист.

Няколко чисти стрелби бяха записани в списъка след мъжкото преследване. Освен вече споменатите биатлонисти, отличници в стрелбата през днешния ден са Симон Едер, Кристоф Суман, Михал Шлезингер и  Жан Филип Льогелек. Най-лошата стрелба е дело на Миланко Потретвочи, който сбърка 9 пъти и финишира на последната 57-а позиция.