Олимпийската и световна шампионка Хана Йоберг разказва историята зад успехите си

През 2017г Хана Йоберг спечели приза за Откритие на годината от Международния съюз по биатлон за дебютния си сезон в Световната купа.

Година по-късно в индивидуалното състезание на Зимните олимпийски игри в Пьончанг с перфектна стрелба и без подиум за Световната купа до сега тя стана олимпийска шампионка. Освен със златен медал тя си тръгна и със сребро в щафетата.

Година по-късно на родна земя в Йостерзунд по време на световното първенство в същата дисциплина и отново с перфектна стрелба тя беше над всички и си тръгна със световната титла. С това си постижение лъчезарната шведка се превърна в първата биатлонистка спечелила световната титла в индивидуалното година след спечелване на олимпийската.

Хана споделя пред сайта Women fitness, че винаги е спортувала. Първите си ски получава за втория си рожден ден. Освен да кара ски тя е практикувала малко футбол, лека атлетика и ориентиране, преди да открие биатлона на десетгодишна възраст.

В гимназията е избрала биатлон като разпределение и заради това на 15 години се е преместила на 400 км от дома. Това е било лесно решение за бъдещата звезда, защото е знаела, че с това иска да се занимава.

Благодарение на четирите си години в гимназията се е развила много и най-вече е разбрала какво е необходимо, за да си атлет на световно ниво чрез участия в Световно първенство за младежи и девойки. По време на последната си година в гимназията е била взета в националния отбор по биатлон на Швеция.

Това е било огромно постижение за нея. Да има възможността да бъде част от тренировъчните лагери с най-добрите биатлонисти в родината си е било много вдъхновяващо и израстването й е продължило. Година след завършване на гимназията в отбора се е върнал начело Волфганг Пихлер, който е истинска легенда.

По време на първата й година под негово ръководство Хана е подобрила функционалните си показатели с 15-20%, което е изключително впечатляващо. Това е била последната й година в купата за девойки и по време на последното й световно е станала най-успешната шведка с 2 златни и един сребърен медал.

През първата си година в Световната купа е имала разнообразни резултати. Най-добрите й резултати са били 5-то и 7-мо място, но е имала и класирания извън топ 60. На първото си световно първенство през 2017 г не е постигнала нико специално. След това е дошъл сезон 2017/2018 с голямата цел ЗОИ в Пьончан.

Преди Олимпиадата Хана е имала труден сезон с боледувания и отсъствия от стартове, но за Игрите е била в отлично функционално и психологическо състояние. В първите стартове се класира пета и седма, дублирайки най-добрите си класирания до сега, но е осъзнавала, че може да се справи и много по-добре.

В индивидуалното младата състезателка е изпълнила надпреварата идеално. С 20/20 и по-бърза от всякога тя поднася огромна изненада за всички ставайки олимпийска шампионка. За нея това е било нереалистично чувство и емоция, имайки предвид че досега не е била на подиума.

Със започването на Световното първенство в Йостерзунд на родна земя и с няколко подиума през сезона очакванията към младата шведска звезда от медии и фенове вече са били много големи. Преди индивидуалното Хана е била на по-малко от секунда от бронза в спринта на 4-то място и 5-та в преследването.

Да стане световна шампионка в индивидуалното е било специално постижение по различен начин. За нея лично и било по-голямо удовлетворението да спечели второ злато. Да бъде в състояние да спечели титлата с перфектна стрелба на родна почва пред родна публика, роднини и приятели е нещо много специално. Хана си спомня, че пристигайки на последна стрелба си е казала: "Нека покажа коя е олимпийската шампионка."