Сестрите Йоберг и братята Бьо се качиха на подиума във вторите спринтове за сезона

Днес се проведоха вторите спринтове за мъже и жени във финландския зимен център Контиолахти. Първи стартираха мъжете. Тарей Бьо записа 10-та победа в своята кариера.

За последно носителят на Световната купа за сезон 2010-2011 беше на върха на подиума в спринта в Йостерзунд през 2017г. С чиста стрелба той изпревари също безпогрешния на рубежа Арнд Пайфер с 14 сек.

По-малкият брат Бьо – Йоханес сгреши веднъж на легнал и това го остави на трета позиция. Най-бърз в днешния старт беше шведът Мартин Понсилоума, с 14 сек пред Тарей Бьо , 19 сек пред Йоханес Бьо и на 20 сек пред съотборника си Себастиян Самуелсън. Водач в генералното класиране продължава да е Йоханес Бьо, пред по-големия си брат Тарей  и Себастиян Самуелсън, който освен това е №1 сред биатлонистите под 25г.

След старта победителят с усмивка сподели: „Йоханес и аз имаме едни и същи гени, но има нещо, което аз нямам. Той просто танцува върху ските. Хубаво беше да го победя, за да види кой е големият брат. Миналата година Йоханес и Мартен си разменяха победите и ако остане нещо за другите. Тази година с отсъствието на Мартен има повече шансове за нас.”

Владимир Илиев завърши 40-ти с два пропуска, със същият брой грешки Антон Синапов завърши 55-ти. И двамата се класираха за преследването в събота. Владимир Оряшков е 95-ти с една грешка на 4:09 мин, а Благой Тодев с 3 пропуска е 97-ми на 4:19.2 мин.

При жените водачката за Световната купа и в спринта Хана Йоберг регистрира втора поредна победа за сезона. С безпогрешна стрелба и с четвърто бегово време тя изпревари завърналата се от майчинство Анаис Шевалие-Буше. Френската състезателка също не допусна пропуск, но изостана на 10 сек.

Това е десети подиум за Буше. С една грешка в стрелбата и най-бърза финална обиколка по-малката сестра на Хана – Елвира завърши на 3-то място на 28 сек, което е неин първи подиум.

Хана Йоберг увеличи преднината си в генералното класиране, а благодарение на силното си завръщане Анаис Шевалие-Буше се изкачи до 2-ро място, трета е Марте Олсбу-Ройзеланд. Елвира Йоберг и Динара Алимбекова имат еднакъв брой точки, но тъй като по-малката сестра Йоберг има подиум, тя ще носи синия потник в преследването.

След победата си водачката за Световната купа каза: „Исках да покажа, че заслужавам да нося жълтия потник. Бях спокойна на стрелбището. Много е забавно да гледам как се състезава сестра ми. Тя е много силна в ски бягането и си помагахме взаимно по време на подготовката лятото.”

Милена Тодорова се класира за преследването завършвайки 57-ма с 3 грешки от прав. Даниела Кадева и Мария Здравкова завършиха с по 4 наказателни обиколки съответно 97-ма и 99-та.