Първа победа за Себестиян Самуелсън и 30-то място за Владимир Илиев в първото преследване

Първото състезание за съботния ден в Световната купа по биатлон беше преследването за мъже.

Владимир Илиев регистрира най-добрия български резултат от началото на сезона. Тръгвайки от 40-та позиция той завъртя общо 3 наказателни обиколки и се изкачи до 30-то място. Антон Синапов не повали 5 мишени и завърши 59-ти.

Себастиян Самуелсън стартира 18-ти днес на 1:10 мин изоставане, но само с един пропуск успя да запише първа победа в своята кариера.

Йоханес Тингнес Бьо поведе след първа стрелба и водеше убедително до трета. След като допусна грешка на нея, отново излезе пръв, но шведът изоставаше само на 8 сек, които успя да навакса по обиколката.

Двамата викинги пристигнаха заедно за последната стрелба. Бьо не повали 2 мишени, а Самуелсън само една, така Олимпийският вицешампион в преследването от Пьонгчанг 2018 излезе с 24 сек преднина и записа първа победа и четвърти подиум в кариерата си.

Йоханес Тингнес Бьо, Фабиен Клод и Стурла Ледгрейд се бореха за останалите две места на подиума по финалната обиколка. Младата надежда на петлите Клод беше най-силен от тримата по финална обиколка и така записа своя втори подиум и първи за френския национален отбор при мъжете от началото на сезона. Водачът за Световната купа остана трети. Големият брат Бьо продължава да води в генералното класиране пред Себастиян Самуелсън и Яков Фак.

Победителят от днес сподели: „Беше много емоционално на последната стрелба да стоя до Йоханес. Той е легенда за мен и да имам възможността да стрелям до него като равен е невероятно чувство. Стрелбата в спринта беше разочарование за мен, но вчера на тренировката успях да стрелям много добре и дойдох с добра нагласа за днес.”

Най-голям скок в преследването регистрира носителят на Световната купа в дисциплината от миналия сезон Емилиен Жаклен. Той стартира 39-ти и се изкачи с 31 позиции до 8-мото място.